Abdest

Kategori » Dualar

Kadınlarda gusül abdesti

Özellikle içinde bulunduğumuz ramazan ayında pek çok insan biraz daha İslamiyet’i anlamak ve ona göre yaşamak için az da olsa durur ve düşünür. İnsanlara hiçbir zorlamanın yapılmadığı dinimizde insan yaşayış biçiminde özgürdür.

Dinine göre yaşamayı tercih edenlerin daha mutlu ve dünyalık işlerinin de yolunda gittiği aşikâr olunca bu durum insanların ilgisini de arttırmaktadır. Hal böyle olunca Müslüman olanların davranışlarına dikkat etmeleri diğer tüm insanlığa örnek olmaları açısından önemlidir. Tüm vecibeleri ile oldukça önemli olan bu dinini temelinde temizlik yatar. Hatta ‘’temizlik imanın yarısıdır’’şeklinde sahih bir hadisle bu durum kesinleştirilmiş olup, insanların hem bedenen, hem de diğer çevre komşularını rahatsız etmeyecek şekilde çevresinin temiz olmasına dikkat etmesi imanının sağlam olması için gereklidir.
 

Bu açıdan da abdest farz olmuştur insanlara. Rabbimiz Müslümanlara abdest almaları için pek çok kolaylık tanımıştır. Namaz kılmak ve ibadet etmek için suyla alınan abdest, kimi zaman suyun bulunmadığı ve namaz vaktinin de geçeceği düşünülürse toprak ile alınabilir. Bu abdeste ise teyemmüm denir. Yeter ki bana kulluk edin diyen Rabbimiz her türlü kolaylığı bizlere sunmakla birlikte bir de gusül abdestini emretmiştir. Bu yazımızda sizlere kadınlarda gusül abdestinden bahsedeceğiz.

Kadınlarda gusül abdesti erkeklerden farklı olan hallerde de alınır. Genel itibariyle cinsel ilişki sonrasında hem erkek hem de bayanın alması gereken boy abdesti de denen gusül abdesti ile ilgili bilgi vermek gerekirse şu şekilde olmalıdır. Eşler birbirine helal olmaları dolayısıyla cinsel isteklerini karşılamak için ilişkide bulunabilir ve dinimizde bu durum yasaklanmış değil, bilakis tavsiye edilmiştir. Bu açıdan da birlikte olan eşlerin hemen duş ile birlikte gusül abdesti almaları kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacağı gibi dinimizce de bu kesinlikle olması gerekmektedir.

Faklı sebeplerden dolayı ya da uyku hali gelmesi dolayısıyla gusül abdesti alamayan kadın ya da erkek tüm bireylerin namaz vaktini geçirmeden uyuyakalmalarında sakınca yoktur. Fakat uyudukları için bir namaz vakti geçirilirse bu durum Müslüman a yakışmayan durumlardan biridir.
 

Cinsel birlikteli sonrası alınan gusül abdesti, kadınlarda farklı durumda da alınmalıdır. O da ay başı hali de denilen regl günlerinin sona ermesi durumudur. Bu dönemde daha hassas yapılarının bulunması dolayısıyla kadınlar hem kırılgan hem de çoğunlukla ağrılı ve sancılı bir dönem geçirdikleri için ibadetten de Allah ın izni ve isteği ile muaf tutulmuş ve bu dönemde kılınmayan namazların kazası da istenmemiştir. Bu ayın belli günlerinde yaşanan dinimizde hayızlık da denen bu durum sona erdiğinde tekrar ibadetlere devam etmek için de kadınlarda gusül abdesti gerekmektedir.


Genel itibariyle kişiden kişiye göre değişmekle birlikte 3-7 gün arasında sürebilen bu günlerin sonrasında gusül abdesti aldığınızda iç çamaşırınızda hemen o gün içerisinde kahverengimsi lekeler görüyorsanız bu durum adet halinizin henüz bitmediğiniz gösterdiği için tekrar gusül gerektirecektir. Fakat kadın hastalıkları ya da genetik yapınız dolayısıyla adet dönemi dışında da bu şekilde lekeler ile karşılaşıyorsanız bu durum yine dinimizde özür olarak adlandırılmış olup, her vakitte namaz abdestinizi tazeleyerek ibadetinizi yerine getirebilirsiniz.
 

Sizler de kadınlarda gusül abdesti gerektiren durumların neler olduğunu merak ediyorsanız, bir erkeklerde de olduğu gibi cinsel ilişki sonrası, bir de erkeklerden farklı olarak hayızlık dönemi de dene regl günleri sonrasında boy abdesti yani gusül abdestinin alınması gerektiğini bilmelisiniz. Temizliğin en temel kural olduğu dinimizde abdest alınmadığına ibadetlerin bir hükmü olmayacaktır.

Henüz yorum bulunmamaktadır

Soru Sorun

Gusül Abdesti Nasıl alınır

Her Müslümanın mutlaka bilmesi gereken ibadetlerden biri olan G ...

Gusül abdesti erkek

İslamiyet kolaylık dini hepimizin bildiği üzere.. Temelinde temizlik ola ...

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı? Sorusu çoğumuzun sorduğu bir ...

Gusül Abdesti Nasıl Bozulur

Dinimizin temelini oluşturan temizlik, insanın beden temizliği söz konus ...

Kadınlarda gusül abdesti

Özellikle içinde bulunduğumuz ramazan ayında pek çok insan ...

Abdest nasıl alınır

Abdest, Müslümanların ibadetlerini yerine getirebilmesi için ...


Diğer sitelerimize göz attınız mı?

Esmaül hüsna

Ayetel kürsi duası