Abdest

Kategori » Dualar

Gusül Abdesti Nasıl Bozulur

Dinimizin temelini oluşturan temizlik, insanın beden temizliği söz konusu olduğunda abdest ile mümkün olur. Beden temizliği için dinimizde yer alan boy abdesti adı da verilen gusül abdesti oldukça kolay olup almamayı tercih etmeye lüzum da yoktur.

Gusül abdesti diğer adıyla boy abdesti, hem kadın hem de erkeklerde cinsel birliktelik sonrası gereken bir abdesttir. Bu gibi durumlarda bedenin kirlerden arınması ve tekrar ibadet edebilmek için gusül abdesti şart olurken insanların manen huzur bulmaları için de oldukça önemli bir ibadet sayılır.

 

Gusül abdesti bir kez alındığında erkeklerde rüya yolu ile sperm boşalması olayı ve eşleri ile cinsel temas gerçekleşene kadar abdestli hal devam eder. Bu gibi durumlarda yani sabah uyandığında erkekler farkında olmadıkları halde bir ıslaklık ile karşılaşır ve ihtilam olduklarını hatırlamaz iseler gusül gerekmez yönünde rivayet olsa da yine de tedbir amaçlı bu gibi durumlarda da duş almakta fayda olabilir.
 

Gusül Abdesti Nasıl Bozulur Bozan Şeyler Nelerdir? Sorularınızın cevabını vereceğimiz bu yazımızda bir de cinsel birliktelik sonrasında gusül abdesti bozulur ve tekrar almak gerekir.

Cinsel temas dışında erkeklerde ihtilam durumu gusül abdestini bozarken bayanlarda da hayızlık denen adet dönemine girilmesi gusül abdestini bozan hallerdir. Kadınlar her ay yaklaşık bir hafta kadar hayız dönemini geçirir ve sonrasın bittiği anda gusül abdesti alarak normal şekilde ibadet etmeye devam edebilirler.
 

Gusül abdestini bozup bozmadığı konusunda tereddütlerin bulunmadığı bir durum da birleşme olmadan okşamak ve sevmekten dolayı gusül abdestinin bozulup bozulmadığıdır. Bu gibi durumlarda erkeklerde esas alınması gereken nokta şehvetle meninin dışarı çıkıp çıkmadığı ile ilgilidir. Eğer böyle bir durum hasıl olmadıysa gusül abdesti almaya gerek olmayacaktır.

Yine aynı şekilde merak edilen konulardan biri, gayrimüslim birinin Müslüman olmaya karar vermesi sonrasında gusül abdesti almasına gerek olup olmadığıdır. Eğer kişi bu esnada hayızlı ya da nifaslı ise Müslüman olması için gusül abdesti gerekir. Bu açıdan kadınların hayızlı halleri bitene kadar bekleyip gusül abdestlerini alıp sonrasında Müslümanlığın vecibelerini yerine getirmeleri daha uygun olur. Bunun dışında bu tarz özel durumlar olmadığında gusül abdestine gerek olmadan kelime i şahadet getirmek Müslüman olmak için yeterli olacaktır.
 

Gusül abdesti ve bütün olarak abdest almak için hadis i şerif ve ayetler bulunurken bunlardan biri de Maide Suresinde açık bir şekilde yer bulmaktadır. Şöyle ki ‘’ ‘’Müminler! Namaza kalktığınız anda yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınıza mesh edin ve ayaklarınızı da topuklarınıza kadar yıkayın. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolunda gelir, kadınlara da temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin.

Onunla yüzünüzü ve ellerinizi mesh edin. Allah sizi sıkıntıya sokmaz istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size verecek olduğu nimetini tamamlamaktır. Belki Şükredersiniz. ‘’
Bu ayeti kerimeden de anlaşılacağı gibi abdest almakta temizlenme ve arınma nimetinden farklı olarak malın bereketlenmesi de söz konusudur.


Özellikle ramazan ayının yaz sıcaklarına denk geldiği bu günlerde her gün duş alma ihtiyacı hisseden insanlar, gusül abdesti aldıklarında abdestleri bozulmamış olsa da tekrar almalarında hiçbir sakınca olmadığı gibi, gün içinde pozitif olarak faydalarını da göreceklerdir. Sizler de ‘’Temizlik imanın yarısıdır’’ buyuran bir peygamberin ümmeti olarak imanınızı hep taze ve diri tutmak istiyorsanız abdest hususlarına dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. 

 

 

Henüz yorum bulunmamaktadır

Soru Sorun

Gusül Abdesti Nasıl alınır

Her Müslümanın mutlaka bilmesi gereken ibadetlerden biri olan G ...

Gusül abdesti erkek

İslamiyet kolaylık dini hepimizin bildiği üzere.. Temelinde temizlik ola ...

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı? Sorusu çoğumuzun sorduğu bir ...

Gusül Abdesti Nasıl Bozulur

Dinimizin temelini oluşturan temizlik, insanın beden temizliği söz konus ...

Kadınlarda gusül abdesti

Özellikle içinde bulunduğumuz ramazan ayında pek çok insan ...

Abdest nasıl alınır

Abdest, Müslümanların ibadetlerini yerine getirebilmesi için ...


Diğer sitelerimize göz attınız mı?

Esmaül hüsna

Ayetel kürsi duası