Abdest

Kategori » Dualar

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı? Sorusu çoğumuzun sorduğu bir sorudur. Dinimizi yaşamamız için bize rehber olan ve abdest ile namaz kılmanın nasıl olduğunu kendisinden öğrendiğimiz peygamberimiz (s.a.v) ‘’temizlik imanın yarısıdır’’ buyurmuştur. Dolayısıyla dinimizde bu kadar önem verilen temizliğin bir parçası da abdest almaktır. Üç çeşit abdest vardır. Dilerseniz kısaca bahsedelim.

Birincisi hepimizin bildiği ibadetler öncesinde alınan abdesttir ki bu abdestte önce eller yıkanır, sonra ağza ve buruna belli kereler su verilir. Yüz yıkanır, kollar dirseklere kadar yıkanır, başınızın üst kısmı su ile mesh edilir, kulaklar ve ense şekli belli şekilde yıkandıktan sonra abdest ayakların da her vakit yıkanmasıyla abdest tamamlanmış olur. Bir de boy abdesti de denen eşlerin birbirleri ile cinsel ilişkide bulundukları ve kadınların hayızlık sonrası aldıkları duşun beraberinde beden temizliğinin de sağlandığı bir abdest şeklidir. Çoğu insan boy abdesti sonrasında ibadetin yani namaz kılmanın olup olamayacağını sorarken bu konuda ayetler ve hadisler ışığında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle abdestin şeklinin belli çerçevelerde anlatıldığı Maide Suresinde şöyle buyruluyor: ‘’Müminler! Namaza kalktığınız anda yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınıza mesh edin ve ayaklarınızı da topuklarınıza kadar yıkayın. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolunda gelir, kadınlara da temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin. Onunla yüzünüzü ve ellerinizi mesh edin. Allah sizi sıkıntıya sokmaz istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size verecek olduğu nimetini tamamlamaktır. Belki Şükredersiniz. ‘’

Ayette de görüldüğü üzere abdestten kasıt beden temizliğinin sağlanması olduğu için gusül abdestinde de namaz abdestinde yıkadığımız tüm uzuvlar yıkandığı için tekrar namaz abdestini tekrarlamaya lüzum yoktur. Bu durum abdesti bozan hallerden biri meydana gelinceye kadar ibadetlerinizi yapacağınız anlamına gelir.

Üzerimize farz olmamakla birlikte gusül abdesti alacak olan kişilere tavsiye edilen duşta önce bedenin tümüyle yıkanarak kirlerden ve kalıntılardan arındırılması, sonrasında ayaklar hariç namaz abdesti alındıktan sonra gusül abdestinin alınması şeklinde tavsiyeler de bulunur. Bu şekilde bir uygulama da artık aklınızda hiçbir soru işareti kalmadan gusül abdestinizin sonrasında da namaz kılabileceğiniz anlamına gelir.

Bu konuyla ilgili muallâkta kalınmaması için bir de hadis i şerifler ile örnek vermek gerekirse Aişe annemizden rivayet olunan bir hadis te : ‘’ Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem gusleder, iki rekât sünneti ve iki rekat farzı ile birlikte sabah namazını eda ederdi. Onun guslettikten sonra tekrar abdest yenilediğini hatırlamıyorum’’ buyurarak bu konuda artık ayetin de ışığı ile birlikte hiçbir şekilde soru işareti kalmamasını sağlamış olmaktadırlar.

Abdest almak hem vücut temizliği hem de insanın kendini daha iyi hissetmesini sağlarken, yukarıda belirttiğimiz ayette de görüleceği gibi, bereketin artmasına da vesile olmaktadır. Müslümanlığın gereği olarak kabul edilen temizlik için gerekli olan abdesti aldığınızda hem zihnen hem de bedenen yenilendiğinizi hissedebilirsiniz. Özellikle sıcakların insanları bunalttığı bu sıcak havalarda neredeyse her gün serinlemek için duş alan insanlar beraberinde gusül abdesti de alırlarsa kendilerini hem yenilenmiş hem de daha rahat hissedeceklerdir.

 

Manevi yönden de insanların dinlerini daha iyi anlamaları ve nasiplenmeleri için gusül abdesti almalarının önemi büyüktür. Sizler de her istediğinizde gusül abdestinizi alabilir ve bu abdestinizle namaz da kılabilirsiniz. Ayet ve hadisi şeriflerden örneklerle anlatarak bu konudaki tereddütleri ortadan kaldırmış olduk.

 

 

Henüz yorum bulunmamaktadır

Soru Sorun

Gusül Abdesti Nasıl alınır

Her Müslümanın mutlaka bilmesi gereken ibadetlerden biri olan G ...

Gusül abdesti erkek

İslamiyet kolaylık dini hepimizin bildiği üzere.. Temelinde temizlik ola ...

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı? Sorusu çoğumuzun sorduğu bir ...

Gusül Abdesti Nasıl Bozulur

Dinimizin temelini oluşturan temizlik, insanın beden temizliği söz konus ...

Kadınlarda gusül abdesti

Özellikle içinde bulunduğumuz ramazan ayında pek çok insan ...

Abdest nasıl alınır

Abdest, Müslümanların ibadetlerini yerine getirebilmesi için ...


Diğer sitelerimize göz attınız mı?

Esmaül hüsna

Ayetel kürsi duası