Abdest

Kategori » Dualar

Gusül abdesti erkek

İslamiyet kolaylık dini hepimizin bildiği üzere.. Temelinde temizlik olan bu dinin ‘’Temizlik İmanın yarısıdır’’. Diyen bir peygamberi var. Bu sebeple de ibadet etmeden önce alınan ve farklı hallerde alınan olmak üzere birkaç tane abdest şekli var.

Allah ibadetlerin yapılmasına mani olmamak için su bulunmadığı yerde toprağın temizleyici özelliğinden faydalanmamıza da izin vermiş. Hoşgörü ve kolaylık dini olan bu dinin abdest usullerinden bahsedelim sizlere. Gusül abdesti erkekler için farklı hallerde gerekirken aynı zamanda kadınlar için abdest gerektiren durumlarla kimi zaman aynı olabiliyor. Gusül abdesti erkekler için de çiftlerin tamamını kapsadığı gibi ilişki sonrasında gerekirken bununla birlikte erkeklerde ayrıca ihtilam denen durum da söz konusudur.

İhtilam denen durum erkeklerin uyuduklarında gördükleri bir rüya sebebi ile menilerinin akması durumuna denir. Uyandıklarında eğer bu gelen sıvının şehvetten olduğunu bilirlerse gusül abdesti gerekeceği gibi, bununla birlikte eğer hatırlanmaz ve sadece ıslaklık görülürse gusül abdestine gerek olmasa bile tedbiren almanın uygun olacağı söylenmektedir.

Abdest almanın faziletleri Allah ın ayetlerinden birinde açıkça verilirken bu ayet mealen şöyledir;

 

‘’Ey o bütün iman edenler, namaza kalkacağınız vakit, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi ve başlarınıza mesh edip her iki topuğa kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünübseniz tas tamam yıkanın. Eğer hasta veya seferde olursunuz veya biriniz hacet yerinden gelir veya kadınlara dokunursanız da suya gücünüz yetmezse o vakit de temiz bir toprağa teyemmüm edin. Niyetle birlikte toprakla ellerinizi ve yüzlerinizi mesh edin. Allah ın muradı sizleri sıkıntıya koşmak değildir. Fakat o sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredeseniz.’’ Maide suresinin 6.ayetinde açıkça anlatılan abdest tanımı ile dikkat edildiği takdirde nimetlerinizin artacağı ve hem ömrünüze hem de rızkınızda bereket olacağı konusunda da müjdeler bulunuyor.

Gusül abdesti erkeklerde hem ilişki sonrasında hem de ihtilam durumlarında söz konusu olurken bunun yanı sıra isteyenlerin her duşta boy abdesti almaları da kendileri için hayırlı olacaktır. Hem bereket hem de pozitif bir enerji ile güne başlamak isteyenlerin yapması gereken muhakkak abdest almak olmalıdır.

Abdestliyken de tekrar abdest alma ile ilgili olarak Peygamber Efendimiz ‘’ Abdest üstüne abdest nur üstüne nurdur’’ buyurmuşlardır. Bu yüzden de kıyamet günü ümmetini vücudundaki abdest uzuvlarından tanıyacak olan Peygamber efendimize de her vakitte abdest alarak bizleri daha iyi ve net bir şekilde tanımasını sağlayabiliriz.

Gusül abdestinin gerekli olması insanlara zorluk değil aksine birey olarak toplum içerisinde daha temiz ve ferah bir yaşam sürmesi için de önemlidir. Boy abdesti almak özellikle de içinde bulunduğumuz bu dönemde beden temizliğine de vesile olacak ve dinimizde sakınılması tavsiye edilen ter kokusu da insanlar da bulunmayacaktır.

Pek çok açıdan insanların hem dünyalık hem de ukbalık olarak faydalarına olacak olan gusül abdesti erkekler için ihtilam ve eşleri ile ilişki sonrasında, bir de şehvetle meninin dışarı çıktığı her anda alınması gerekir. Aksi halde ibadet etmek doğru olmaz.

Erkeklerin sadece bu durumlarda gusül abdesti almaları yeterli olurken bununla birlikte diledikleri her an abdest almaları kendi yaşamlarında da daha kaliteli olmak için önemlidir. Sizler de dilerseniz en kısa süre içerisinde dinimize göre gusül abdestinin ne kadar önemli olduğunu öğrenmek adına yazılarımızdan faydalanabilirsiniz. Gusül abdesti ile namaz kılıp kılınmayacağı da merak edilen konulardan biri olurken bu konuda tüm vücudun temizlenmiş olduğu bir abdest olması dolayısıyla ibadetin yapılabileceği bildirilmiştir.

 

Henüz yorum bulunmamaktadır

Soru Sorun

Gusül Abdesti Nasıl alınır

Her Müslümanın mutlaka bilmesi gereken ibadetlerden biri olan G ...

Gusül abdesti erkek

İslamiyet kolaylık dini hepimizin bildiği üzere.. Temelinde temizlik ola ...

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı? Sorusu çoğumuzun sorduğu bir ...

Gusül Abdesti Nasıl Bozulur

Dinimizin temelini oluşturan temizlik, insanın beden temizliği söz konus ...

Kadınlarda gusül abdesti

Özellikle içinde bulunduğumuz ramazan ayında pek çok insan ...

Abdest nasıl alınır

Abdest, Müslümanların ibadetlerini yerine getirebilmesi için ...


Diğer sitelerimize göz attınız mı?

Esmaül hüsna

Ayetel kürsi duası